Temel Başlangıç

Güvenlikle İlgili Uyarılar

Zaman zaman web sayfanıza ve yönetim panelinize ulaşamıyorsanız bunun nedeni bilgisayarınızda virüs / trojan gibi kötü amaçlı yazılımların bulunması olabilir. Bu yazılımlar sizin isteğiniz dışında bilgisayarınız (dolayısıyla bulunduğunuz IP) üzerinden internette illegal işlemler yapar veya yapmaya çalışır (web sunuculara saldırmak, yasal olmayan işlemler yapmak gibi).

Eğer bilgisayarınızda virüs / trojan gibi kötü amaçlı yazılımlar varsa, sunucularımızda bulunan firewall, içerik filtrecisi, saldırı önleyici yazılımlar tehtidi algıladığı anda IP adresinizi bloklar ve sunucularımıza erişiminizi engeller. Bu durumda sitenizi yalnızca siz görüntüleyemezsiniz.

Bu durumdan modeminizi resetleyerek (elektriğini kesmek veya kapatıp açmak şeklinde) kurtulabilirsiniz. Ancak bilgisayarınızda kötü amaçlı yazılımlar bulunduğu sürece bu sorunu yaşamaya devam edersiniz ve yeniden engellenirsiniz. Bu engelleme işlemi 30 dakika boyunca sürer. Daha sonra IP adresinizin engeli kaldırılarak normal erişime izin verilir.

Bu sorunu yaşamamak için en kısa sürede iyi bir anti-virüs yazılımı edinmek veya bilgisayarınızdaki bu kötü amaçlı yazılımlardan kurtulmanız gerekmektedir.

Sayfanıza erişememenize neden olabilecek diğer nedenler aşağıda sıralanmıştır.

1-İnternet bağlantınız ile ilgili sorunlar

Açıklama: İnternete erişimde modeminiz veya hizmet aldığınız servis sağlayıcı (Türk Telekom, SuperOnline, Smile ADSL vb..) ile ilgili sorunlardan kaynaklı olarak tümüyle veya kısmen internet erişimizinde sorun yaşıyor olabilirsiniz.

2-DNS istemcinizde veya servis sağlayıcınızın DNS cache sunucuları ile ilgili sorunlar

Açıklama: DNS (domain name sevice), site adreslerine karşılık gelen isimlerin IP adresine dönüştürülmesi işlemi olarak tanımlayabiliriz. DNS Çözümleme hizmeti, bir yönü ile hizmet aldığınız servis sağlayıcı (Türk Telekom, SuperOnline, Smile ADSL vb..) tarafından gerçekleştirilen bir işlemdir. Sorun olması durumunda internetiniz olduğu halde bazı sitelere veya tüm sitelere erişim sağlayamazsınız.