Temel Başlangıç

SSL Sertifikası Nedir? Neye Yarar?

SSL Nedir?

Kullanıcı bilgisayarı ile Internet sitesi arasındaki bilgi akışının özel bir şifreleme yöntemi ile şifrelenmesi ve aradaki herhangi bir yazılım ile dinlenmesinin önlenmesini sağlayan bir teknolojidir. Internet sitelerinde https: ile başlayan bağlantılar SSL kullanır.


SSL Otoritesi Nedir?

SSL otoriteleri (servis sağlayıcı gibi düşünülebilir) SSL sertifikası için dünya genelinde yetkilendirilmiş kurum/kuruluşlardır. 

Satın Alım Süreci

Yalnızca tarafımızdan satın alımı yapılmış SSL sertifikaları sisteme yüklenmektedir.

Modül market bölümünden kullanıcı satın alım işlemlerini bilgi formundaki bilgileri doldurarak yapar.

Daha sonra gün içerisinde tarafımıza gelen mail aracılığıyla SSL sertifikanız oluşturulup sitenize uygulanır.

SSL Türleri Nelerdir?

1- Standart SSL ya da DV (domain validation - domain doğrulama):

Şuan bizim satışa sunduğumuz SSL türüdür. Yalnızca alan adının doğruluğu kontrol edilir.

Veri güvenliği açısından diğer sertifikalardan farkı yoktur.


1- OV SSL (organization validation - kuruluş doğrulama):

.tr adreslerde olduğu gibi resmi belge talep edilir. Firmanın ya da kurumun tüzel kişiliğini site ziyaretçisine doğrular. Ziyaretçi SSL tıkladığında firmanın resmi bilgilerini görür. Böylece bir güven ortamı hedeflenir. Şuan için satışını yapmıyoruz.


EV SSL (Extented Validation - kuruluş doğrulama)

OV ile aynı işleve sahiptir. Tek farkı kullanıcının sertifikaya tıklamasına gerek kalmaksızın adres satırında yeşil arkaplan üzerine yazılı kuruluş bilgisini içermesidir.

https://www.sitenizolsun.com EV SSL’dir. Şuan için satışını yapmıyoruz.


Site güvenlik açısından bütün SSL’ler aynıdır.


Yönetim paneli:

ssl1.png


ssl2.png

Yönetim panelinde 2 farklı opsiyon bulunmaktadır.


1- Seçilen bağlantılar,

Belirtilen bağlantılar için SSL bağlantısı oluşturulur. Örneğin üye girişi bölümünde şifre yazıldıktan sonra giriş düğmesine tıklanıldığındaki bağlantı. Bu sayede üyenin kullanıcı adı ve şifresi sunucuya kriptolu olarak gönderilir ve ağ üzerindeki bir sniffer (bir tojan türü) tarafından dinlenerek ele geçirilemez. Yönetim paneli girişi için de aynı durum söz konusudur.

Burada bir ayrıntı bulunuyor, webmail kullanırken eğer yönetim panelinden webmail açılacak olursa https: olarak yönlendirme yapılmaktadır. Ancak kullanıcı adres satırına yazarak giriş yapıyorsa https://www.siteadresiniz.com/webmail olarak kendisi yazması gerekmektedir.


2- Tüm bağlantılar,

SSL olmaksızın ilk site açılır. örneğin: www.siteadresiniz.com daha sonra herhangi bir bağlantı tıklandığında https://www.siteadresiniz.com yönlendirme yapılır.