Temel Başlangıç

Domain ile ilgili sorular

Domain kayıt işlemi nasıl gerçekleşir?

TR  uzantılı domainler dışındaki tüm domainler online olarak alınmaktadır.  Kredi kartınız ile veya hesabınızda bulunan para ile yaptığınız alışverişlerde işlem o an gerçekleşir.

Alan adını değiştirebilir miyim?

Satın alınan alanadları sizin adınıza kaydedilir, değiştirilemez ve iade edilemez.

Süresi dolmuş olan alan adımı nasıl yenilerim?

Süresi dolmuş alanadları ile ilgili durum, hangi registrar firmadan alındığına göre değişmektedir.

Onlinenic'ten alınmış ise bitiş tarihinden itibaren 40 gün boyunca domain kayıt bedeli karşılığı yenilenebilir. Ancak 41. günden itibaren Redemption denilen periyoda girer. 30 gün süren bu periyot içerisinde yenileme bedeli 140 usd dir. Bu sürecin ardından 5 gün Pending Delete periyodu içerisinde herhangi bir işlem yapılamaz. Pending Delete periyodu bitiminde (Bitiş tarihinden itibaren 76. Gün) domain herkesin alabileceği duruma düşer..

Realtimeregister firmasından alınmış ise süresi dolduğu günden itibaren silinme sürecine (pending delete) girer. 35-40 gün boyunca bu süreçte kalır ve sonra yeniden satışa sunulur. Silinme sürecindeki bir domainin kurtarılması için registrar firmaya yaklaşık 100 dolar ödenmesi gerekmektedir.

Satın aldığım alanadını ne zaman kullanmaya başlarım?

Alan adını web paketi ile birlikte aldığınızdan 10-15 dakika içerisinde kullanmaya başlayabilirsiniz. Ancak başka bir firmadan satın aldığınız alan adının sunucumuzda çalışabilmesi için DNS kayıtlarının değiştirilmesi gerekmektedir. Bu işlem yapıldığı andan itibaren genellikle 24 saat içinde domaini web paketlerimizde kullanmaya başlayabilirsiniz.

Alan adını Yurdum Yazılım'a nasıl transfe edebilirim?

Alan adı transferi işlemi için Yurdum Yazılım tarafından transfer teklifinde bulunulur. Bu teklifin domain sahibi tarafından kabul edilmesi gerekir. Domain sahibinin mail adresine giden e-posta'dadan onay işlemi gerçekleştirilmelidir.
Bu işlem için 9$ + KDV ödeme yapılması gerekir.

Alan adı transfer şartları nelerdir?

Transfer edilecek alan adının yenileme süresine en az 10 gün kalmış, tescil (veya yenileme) süresi üzerinden de 60 gün geçmiş olmalıdır.

Transfer edilecek alan adının “status” durumu “ACTIVE” veya “OK” konumunda olmalıdır. Tersi bir durumda transfer işlemi gerçekleşmez!

Alan adına ait administrator e-mail (yetkili, yönetici e-posta) adresi aktif (ulaşılabilir, kullanılabilir) olmalıdır. Alan adına ait yetkili e-posta adresinin hangisi olduğu, whois.domainlabs.eu’den öğrenilebilir.

Alan adına ait Auth-Code/EPP/Transfer Authorization Key (transfer yetkili) kodu bilinmeli veya temin edilebilmelidir. Auth-Code bilgisi domainin satın alındığı registrar firmasından temin edilebilir. 

DNS Kayıtlarının Değiştirilmesi

Daha önceden farklı bir firmadan aldığınız domaininizinh sunucumuzda kullanılabilmesi için DNS kayıtlarının aşağıdaki adreslerle değiştirilmesi gerekmektedir.

 

ns1.sitenizolsun.com

ns2.sitenizolsun.com